Leczenie przewlekłego zapalenia zatok z polipami

Jak leczy się przewlekłe zapalenie zatok?

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok z polipami u chorych na astmę aspirynową jest podobne do postępowania u pacjentów bez nadwrażliwości na NLPZ. Jednak zapalnie górnych dróg oddechowych u takich osób cechuje szybkie nawracanie polipów nosa po zabiegu chirurgicznym. Zapalenie to jest oporne na działanie leków oraz leczenie chirurgiczne, a współistniejąca astma oskrzelowa może komplikować postępowanie.

Co obejmuje terapia farmakologiczna?

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi leczenie przewlekłego zapalenia zatok powinno być oparte na miejscowych kortykosteroidach z dawkowaniem dostosowanym do ciężkości objawów.

Leki donosowe:
Glikokortykosteroidy nosowe (dGKS) hamują poszczególne etapy procesu zapalnego w błonie śluzowej nosa i zatok przynosowych. GKS doskonale kontrolują wszystkie objawy reakcji zapalnej, w tym obrzęk, wyciek wydzieliny uczucie świądu i odruch kichania.
Skuteczność obserwuje się jednak z kilkugodzinnym, a czasami nawet kilkudniowym opóźnieniem. Bezpieczeństwo nowoczesnych dGKS podawanych miejscowo na błonę śluzową nosa jest bardzo wysokie, tylko ich nieznaczna ilość dostaje się do krążenia ogólnego.

Bardzo ważne jest regularne płukanie jamy nosa i zatok roztworami soli izotonicznej i hipertonicznej.

Linki do metody płukania zatok:
https://www.youtube.com/watch?v=wtSWpMNgTC4
https://www.youtube.com/watch?v=frzS2QFeN-A

Krótkie kursy doustnych glikokortykosterydów (2-3 tygodnie) mogą być konieczne w celu kontrolowania ciężkich objawów zapalenia zatok i poprawy jakości życia.

Co obejmuje leczenie chirurgiczne?

Endoskopowa chirurgia zatok jest zarezerwowana dla chorych z ciężkimi lub niekontrolowanymi objawami oraz dla osób z niewystarczającą poprawą pomimo stosowania donosowych i doustnych kortykosteroidów (co stwierdza się u znacznej części osób z astma aspirynową).